Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pasowanie na czytelnika

Utworzono dnia 01.04.2015
Czcionka:

img0393-1427894207-1431892568.jpg

 

PASOWANIE   NA   CZYTELNIKA

„Nie będę pisał i rysował po Twoich kartkach, bo potem będziesz nic nie warta.

Nie będę zaginał rogów, używał zakładki, będę Cię na półce  stawiał , dbał o okładki.

Gdy się zaczniesz rozlatywać, będę naprawiał Cię i sklejał.

Nie będę Cię czytał, gdy jem,  nie będę brudził rękami”*

*Kodeks Młodego Bibliotekarza

            Takie słowa można było usłyszeć w dniach 24, 25 i 26 marca 2015 roku podczas uroczystości „Pasowania na czytelnika” biblioteki szkolnej i publicznej uczniów klas I Szkoły Podstawowej z Brzegu i Pęczniewa. Czterdziestu dziewięciu pierwszoklasistów odwiedziło biblioteki szkolne oraz publiczną. Nowi czytelnicy poznali funkcje bibliotek, wyposażenie, regulaminy, zasady korzystania ze zgromadzonych zbiorów. Wszyscy zapoznali się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas I. Były to pierwsze lekcje przygotowujące czytelników do samodzielnego wyboru i wypożyczania. Podczas następnego spotkania w rozmowie z bibliotekarkami wykazali się wspaniałą znajomością zasad poszanowania książek, obejrzeli także prezentację temu poświęconą. Złożyli uroczyste ślubowanie oraz otrzymali pamiątkowe książki, ołówki oraz list bibliotekarek do rodziców**. W celu zainteresowania pierwszoklasistów książką uczniowie wspólnie czytali prezentowane na dużym ekranie wiersze pt: „Dawniej”, „Książka”, „Ja jestem książka”.

            Pasowanie odbyło się w bardzo przyjaznej i serdecznej atmosferze. Dla wielu dzieci był to początek przygody z biblioteką, która mamy nadzieję będzie trwała latami.

**LIST  BIBLIOTEKARZA  DO  RODZICÓW


Drodzy Rodzice Uczniów Klas Pierwszych
           Państwa dziecko jest już czytelnikiem! Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki publicznej. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to dużą frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami, Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
          Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki publicznej. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania "kto więcej" i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką.                 Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z najważniejszych umiejętności. Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem. Prosimy stopniowo wciągać dziecko do czytania. Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, rozdziałów. Później może to być cała linijka lub zdanie, aż dojdą Państwo do całej strony. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie chętniej i lepiej czytało.
           Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką publiczną, życzymy cierpliwości, wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu.

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1

W poprzednim tygodniu: 3

W tym miesiącu: 1

W poprzednim miesiącu: 35

Wszystkich: 753